VÄRVIDEPSÜHHOLOOGIA KUI VÕIMAS SEOS MEIE EMOTSIOONIDE JA VÄRVIDE VAHEL

Esimeses blogipostituses tegime põgusalt juttu värvide psühholoogiast. Nüüd on aeg pisut lähemalt rääkida, kuidas rakendada värve oma sisekujunduses. Värvipsühholoogiat võib nimetada kui võimsaks sisekujundusvahendiks, mis mõjutab ruumide meeleolu enim. Erinevad toonid tekitavad teatud emotsioone, mistõttu on oluline enda jaoks selgeks mõelda, millist atmosfääri soovitakse luua.

Rääkides nüüd konkreetsest värvidest. 

PUNANE - kõige intensiivsem värv, mis tõstab ruumi energiataset. Punasele värvile omistatud märksõnad on: ambitsioon, tegevus ja tahtejõud. Just seetõttu sobivad punased toonid suurepäraselt nt kodukontorisse. Elu- ja söögitoas ergutab punane toon elavat vestlust. Esikus mõjub see kui tugeva esmamuljena, mis jääb külalisele kindlasti meelde. 

KOLLANE - kutsub esile päikesevalgust ja positiivsust. Kollane toon sobib hästi kööki, söögituppa või hoopiski vannituppa, kus on see energiat andev ja tervitav.

SININE - kui värvipsühholoogia üks tugevamaid toone, mis alandab vererõhku ning aeglustab hingamist. Sinisele toonile omased märksõnad on: lojaalsus, usaldus, rahu ja edu. Seda värvitooni peetakse ka lõõgastavaks, mistõttu sobib see hästi magamis- või vannituppa. 

ROHELINE - sobib peaaegu et igasse eluruumi. Roheline meenutab loodust, mistõttu mõjub see lõõgastavalt ja tekitab ühtekuuluvustunnet. 

LILLA - on seotud positiivsete emotsioonidega. Lilla kannab endaga kaasas kuninglikku võlu ja seda tooni iseloomustab “luksuse” märksõna. Lillasid toone soovitatakse riietusruumides maksimaalse efekti saavutamiseks või hoopiski kontoris mulje avaldamiseks. 

NEUTRAALNE TOON - sisekujundaja jaoks ühed olulisimad toonid, sest nende voorus seisneb just paindlikuses. Hall on üks mitmekülgsetest toonidest, mis võib olla lahe ja soe ning tekitada turvatunde. Samas annab musta neutraalsus kõrge kvaliteedi, loob elegantsi ning tekitab salapära. 

Allikas: LIV for Interiors (2019).

Back to blog