3 OLULIST PÕHIMÕTET KODU DISAINIMISEL

Sisekujundamisele mõeldes tuleb enamikel esmalt pähe sõna “loovus”. Päris nii lihtne see siiski pole. Üllatutakse, kui kuuldakse, et sisekujundus on tegelikult teadus omaette. Seekord jagame mitteametlikke reegleid kodu disainimisel, mis põhinevad konkreetsetel sisekujunduspõhimõtetel. 

  1. Ruum – ruum jagatakse enamasti kahte kategooriasse: positiivne ja negatiivne ruum. Positiivses ruumi osas paiknevad objektid ning negatiivne ruum on avatud ja tühi (s.h ka objektide vaheline ruum). Oluline on tasakaal positiivse ja negatiivse ruumi vahel. Seda tasakaalu mõjutavad just kliendi vajadused konkreetses ruumis ja ka ruumi  funktsionaalsus. Näiteks on mõeldud negatiivne ruum enamasti liikumisteedeks.

  2. Read, jooned - horistontaalsed, vertikaalsed ja dünaamilised jooned aitavad ruumi kujundada ja silma suunata. Joonte loomine annab ruumile juurde kontrasti ja tekitab ühtsuse tunnet. Laudade ja muude pindade loodud horisontaalsed jooned tekitavad stabiilsuse, formaalsuse ja tõhususe tunde. Sisekujundajad rõhuvad just ridadele ja joontele, et ruum paistaks välja laiem ja pikem. Samas tuleb olla ettevaatlik, sest joonte ületähtsustamine muudab ruumi igavaks. 
    Vertikaalsed jooned, mille loovad aknad ja ukseavad, kutsuvad esile vabaduse ja tugevuse tunde. Vertikaalsete joonte rõhutamine loovad illusiooni sellest, et ruum on kõrgem. Sageli kasutatakse vertikaalseid jooni söögitubades ja koridorides.
    Dünaamilised jooned tähistavad diagonaal-, siksak- või kõverjooni. Selliseid tüüpi joone võib kohata treppidel, mis hiilgavad energiast. Dünaamilised jooned köidavad  tähelepanu kaua-kaua. Samas, liiga palju seda tüüpi jooni võib hakata inimest häirima.
    Ideaalis leiavad sisekujundajad tasakaalu erinevate joonte vahel. Valitakse enamasti üks domineeriv joon vastavalt kliendi kirjeldusele ja soovitud tundele. 

  3. Valgus - valgus on iga ruumi kriitiline, kuid äärmiselt oluline aspekt. Valgust jagatakse 3 kategooriasse: valgustus (määratletud otstarve), aktsentvalgustus (rõhutades esemeid), meeleoluvalgustus (muutes õhkkonda vastavalt oma soovile). Valgustuse valimisel tuleb hoolikalt läbi mõelda otstarve. Näiteks nõuab kontoriruum äärmiselt teravat valgustit, kuid elutuba pehmemat valguskiirt. Erinevate valgustuse rakendamine muudab ruumi tunduvalt mitmekülgsemaks. Samas tuleb valgustuse valimisel silmas pidada ka loomulikku valgust. Muuseas, loomulikku valgust aitab luua peegli olemasolu. 

Allikas: The Interior Design Academy. 

Back to blog